Torsdag 1 juli är det dags för Bandit Cup i beachvolley på Kanaltorget.
Alla matcher spelas på den färdiga Swedish Beach Tour arenan inför publik, ivrigt påhejade av vår entusiastiska speaker och skön musik i bakgrunden. Tolv lag får plats i turneringen, först till kvarn gäller!
Så funkar det:
Inga förkunskaper i beachvolley behövs.
Fyra spelare på plan, varav minst en av varje kön.
Två avbytare (valfritt) som byts in enligt rullande rotation.
Gruppspel och slutspel, minst tre matcher per lag.
Vinnarna går därifrån med lätta sinnen, tunga ben och en buckla av rang!
Dagen inleds med tekniskt möte (12.30 respektive 14.30) där ni får instruktioner och exakt tävlingsteknisk information av tävlingsledningen. Matcherna döms av våra omutliga men ack så liberala domare. Matcherna spelas i ett set till 21, poäng på varje boll och man måste alltid vinna med minst två poäng. Spelare på elit- och challengernivå har inte möjlighet att delta i tävlingen.
Hållpunkter
För att minimera väntetider så brukar vi spela gruppspelet i två omgångar med ett tekniskt möte för respektive omgång. Följande hålltider är preliminära, så kom i god tid.
12.30 Tekniskt möte för grupp A och B
13.00 Gruppspel för grupp A och B.
14.30 Tekniskt möte för grupp C och D.
15.00 Gruppspel för grupp C och D.
17.00 Slutspel och placeringsmatcher.
19.15 Final
19.30 Prisutdelning
För anmälan och mer information:
Ring Fredrik andersson telefon 0709-115577.